Rozhledna a datový převaděč u Břas

Nedávno jsem si za cíl svého výletu vybrala rozhlednu kousek za obcí Břasy. Říká se jí „Na Vrších“ nebo „Na Vrchách“. Mne zaujala především proto, že je to jedna z mála nových veřejných staveb v okolí mé rodné vsi.

Autem se dostanete skoro až k rozhledně. Ta samotná se nachází v bývalém vojenském areálu a její předchůdce – radar – monitoroval letecký prostor nad Německem ještě za socialismu. Dnes místo radarové skulptury vykukuje z lesíka stavba obložená smrkovým dřevem.

Prvotní návrh pochází od Marie Pechové, finální technickou dokumentaci zpracoval pan inženýr Petr Kesl ze Západočeské univerzity v Plzni.

Stavba je vysoká 15 m a má celkem 6 nadzemních podlaží. Objem stavby tvoří nepravidelný hranol se dvěma stěnami sbíhajícími se k vrcholu. Půdorysně se rozhledna rozkládá na téměř čtvercové ploše 9,2m x 9,4m. Konstrukce je převážně dřevěná, beton je použit v základech a ocel jako kotevní prvky. Smrkové dřevo je upotřebeno nejen jako vnější obklad a podlahy, ale také pro samotnou nosnou konstrukci.

Na schodišti, které zabírá asi třetinu plochy každého patra, si nezapomeňte rozsvítit – ač se to nezdá, v prknech žádné škvíry nejsou, a tedy i za jasného dne je uvnitř tma. Jak stoupáte, v každém patře míjíte sítí oddělené, nepřístupné, prázdné prostory, které by mohly být lépe využity. Po 60-ti schodech se ocitnete v 5. patře a čeká vás výhled do krajiny, od kterého jste ale odděleni silnými plastovými deskami. Uvidíte okolní obce Břasy, Radnice nebo Újezd u Sv. Kříže, vzdálenější Plzeň či Mariánskou Týnici, a když budete mít štěstí na počasí, spatříte i Šumavu a Krušné hory.

Nad vyhlídkovým patrem se nachází ještě jedno – patro technické. Je přístupné po žebříku a  pouze povolaným. Zde se nachází systém pro přenos dat z obecního kamerového systému. Stavba je tedy víceúčelovým zařízením – rozhlednou a datovým přenašečem.

Můj celkový dojem ze stavby je velice dobrý. Škoda plastu ve výhledu, škoda nevyužitých prostor. Ale jinak je to velmi vkusná stavba něžně doplňující ráz zdejší krajiny.

Článek vyšel 7.10. na earch.cz: https://www.earch.cz/cs/architektura/prvni-rozhledna-na-rokycansku

Štítky

Nebyly nalezeny žádné štítky.

Produkty

V této rubrice nejsou žádné články.